História Krav Maga


Na začiatku bol "len" cirkus

Nato, aby sme pochopili samotný vznik krav maga a myslenie jeho zakladateľa Imiho Lichtenfelda, tak musíme trošinka hlbšie nazrieť do histórie a to až ku otcovi Imiho Lichtenfedla - Samuelovi. Hovorí sa, že v deviatich rokoch odišiel ku cirkusu kde sa priučil bojevému štýlu jiu jiutsu, kde predvádzal silové disciplíny a gymnastické prvky.

Samuel Lichtenfeld musel byť veľmi zaujímavý človek, lebo on sám určil a ani o tom nevedel, že Krav Maga vznikne. Jej vznik zabezpečil tým, že bol aký bol a mal veľký vplyv na svojho syna Imiho. Priviedol ho v tej dobe k vrcholovému športu. On sám bol spoluzakladateľom športového klubu a zabezpečoval chod súťaží, nákup zariadenií atď. V civile bol vynikajúcim detektívom a vynálezcom pútacích techník pre vtedajšiu políciu. Samuel Lichtenfeld si zaslúži našu pozornosť, lebo tým akým bol, určil smer Imiho života.

Viac info o živote

 • Imi Lichtenfeld
 • Samuel Lichtenfeld
 • 26. máj 1910

  Narodený v Budapešti kde sa presťahovali jeho rodičia ako druhorodený syn Samuela Lichtenfelda. Mal staršieho brata Arpáda (1906).

  Od roku 1920

  Žil znova v Bratislave (Pressburgu) kde ho otec Samuel viedol ku športu a vytváral v ňom športového ducha. Imi sa venoval zápaseniu, boxu, plávaniu a gymnastike. Časom sa jeho zameranie čoraz viacej zužovalo na zápasenie a box.

  Dobové materiály nám potvrdzujú, jeho účinkovanie v dvoch kluboch a to 1. Prešporský atletický klub a Športový klub Makkabea Bratislava v ľahkej a welterovej váhovej kategórii.

  1928

  Old photo with nine men in sportsuits

  Vyhral slovenský šampionát juniorov v zápasení.

  1929

  Vyhral slovenský šampionát dospelých v zápasení a národný šampionát v boxe a medzinárodnú súťaž v gymnastike.

  30. roky

  Old flag of delostrelecky pluk

  Podľa historických záznamov bolo Imiho zamestnanie - učiteľ telesnej výchovy. Vojenskú službu absolvoval v 30. rokoch 20. storočia pri delostreleckom pluku 153 v Bratislave.

  1933

  Imi bol vo víťaznom tíme za Makkabea Bratislava a získali titul majstra Slovenska.

  1940

  Imrich Lichtenfeld opustil Slovensko legálne ako vysťahovalec na riečnom remorkéri Pentcho. Remorkér stroskotal a Imi sa spolu s ďalšími tromi ľudmi vydal hladať pomoc v jednom člne.

  Old photo of boat in marine

  Plavba trvala tri dni a Imi mal počas nej vysoké horúčky, ktoré boli následkom zápalu ucha, ktorý dostal pri skoku do vody počas zachraňovania chlapca na lodi Pencho. Pomoc našli u britského torpédoborca Nubium, ktorý ich vylodil v Alexandrii. Tam Imi podstúpil operáciu ucha, pričom zasiahnutý tvárový nerv bol poškodený v takom rozsahu, že mu zostala ľavá strana tváre ochrnutá. Lekársky nález hovoril o obrne ľavostranného tvárového nervu.

  1941

  Imrich Lichtenfeld prezentovaný v československom pešom prápore 11 – Východnom (East).

  Po roku 1942

  Imi ťažil zo svojich vedomostí a skúseností, postupne sa stal inštruktorom telesnej prípravy vo vznikajúcej Izraelskej armáde. Najskôr bol záchranárom a neskôr pre svoje schopnosti sa stal inštruktorom na boj z blízka.

  Old black and white photo with two men fighting

  Po uvoľnení z vojenskej služby, Imi vytvoril systém Krav Maga, ktorý bola zameraný pre civilnú zložku obyvateľstva.

  Old photo of taught standing beside his master

  Eyal Yanilov

  Imiho následovníkom sa stal Eyal Yanilov, ktorý pri ňom stál do poslednej chvíle a ktorého Imi určil, aby Krav Maga šíril po celom svete.

  9. január 1998

  Jew looking at grave of Imi

  Imi zomrel vo veku 88 rokov.

 • 10. marec 1870

  Narodený v obci Mliečno (dobovo Téjfalu, od roku 1976 miestna časť Šamorína).

  1908 až 1920

  Pôsobil ako policajný strážnik, resp. agent pri Neuniformovanej stráži, resp. Civilnej stráži, ktorej zriaďovateľom bolo mesto Bratislava. Išlo o detektívnu činnosť, pričom po reorganizácii a zoštátnení policajného úradu sa Samuel “Robinson” Lichtenfeld stal zamestnancom československého Policajného riaditeľstva v Bratislave. Bol filantrop, zápasník a doteraz je vedený ako zakladateľ ringových športov v Bratislave.

  Športové aktivity

  Športové aktivity Samuela Lichtenfelda sa organizače spájali najmä s dvoma športovými klubmi a to 1. Prešporský atletický klub Herkules (1 Athleten - Klub "Herkules" Bratislava 1923), ktorého heslom bolo Zdravie, sila a svornosť). Druhým klubom, v ktorom ako činovník pôsobil, bol židovský klub ŠK Makkabea Bratislava.

  1932

  Vo výročnej správe o činnosti klubu za rok 1932 je Samuel Lichtenfeld zodpovedný za športové náradie, jeho správnu prípravu a použitie na zápasy a preteky. O rok neskôr je evidovaný ako jeden z dvoch vedúcich ťažkoatletickej sekcie klubu. Zároveň je v tomto dokumente konštatované, že Lichtenfeld je "skutočným zakladateľom ringových športov v Bratislave".

  september 1944

  Zomrel v koncentračnom tábore Osvienčim.